Како можете да заработите на Instagram

За социјално вмрежување
За социјално вмрежување

Уморни од тешки рутинска работа за пени и сакаат да се промени - да се создаде свој блог кој всушност може да стане прилично добар извор на приход, па дури и донесе приход мултимилионски ако се ослободи од популарен сајт.

Кишињев, 2 јули - Спутник. Креирање на видео на YouTube стана професија надвор од хоби во последниве години - со секој изминат година се повеќе и повеќе видео хостинг корисници го гледаат како дополнителен или примарен извор на приход.

стан многу корисници на Instagram, исто така, не е првата година успешно да заработи пари за тоа, го користат како стабилна дополнителни или примарен извор на приход.

блогери пари носи милиони корисници кои се претплатите на своите канали и лични сметки. Значи, ако потрошите малку време за блог промоција, профит во доаѓање ќе не задржи - тоа е веќе докажано популарни блогери од Русија.

Спутник Грузија се обиде да дознае колку блогери се заработува на Instagram YouTube и што начини на заработка постојат и како да се заработи своите први пари newbie. Значи ......

Како многу блогери се заработува на YouTube

Профит, како и статистички податоци покажуваат, може да донесе на блогот отворена за секој од познатите интернет сајтови. Главниот начин на профит станува реклами кои се вметнати пред или во текот на филмот.

Затоа, се повеќе и повеќе луѓе користат можност да го претворат своите знаења и вештини во дополнителен или примарен извор на приход без никакви инвестиции, бидејќи на компјутерот и други gadgets, со видео камери кои ќе ви овозможи лесно да се создаде видео и да ги испратите на вашиот канал на YouTube речиси секој човек.

Во исто време, да се направи на YouTube се сите - без оглед на возраста и активноста: студенти, вработени, бизнисмени, пензионери.

на износот на приходот кој може да биде неограничен, зависи од многу фактори - просечниот сопственик vidiobloga 1000 посети обвинет 0,7-1,5 долари, што одговара на 48-89 рубли.

Според статистичките податоци, повеќето videoblogerov - сопственици на свој канал на YouTube, популарниот видео споделување заработуваат помалку од 500 долари месечно.

На доходот надмина 1000 $ да трае со месеци напорна работа и знаење, и веќе може да се нарече Професионална Moneymaker.

Блогери имаат повеќе од 100 илјади претплатници, а ист број на заеднички ставови, заработи многу пари. За период од најмалку 100.000 страница пати на ден на каналот ќе биде профитабилна од $ 50 до $ 150 дневно. принос на месецот на каналот ќе се разликуваат 1500-4150 долари.

Соодветно на тоа, во рубли, оваа сума ќе биде 2977-8931 илјади рубли на ден, а за 89 300-268.000 рубли месечно.

Што го одредува приходите на YouTube

Приходите на видео споделување зависи првенствено избран за видео блог тема, и теми пари традиционално се смета за бизнисот, финансиите, градежништвото, медицината и туризмот.

Темите на скапи реклами, главен приход на YouTube, е скап, бидејќи не постои рекламни профит неколку пати повеќе од евтини. Затоа, за да се создаде содржина да биде популарен и скапи тема, каде што може да заработи повеќе.

Тоа е важно за квалитетот на видео и целокупната професионална работа на неговиот канал на YouTube - е клучот за долгорочен побарувачка за вашите видео и приходи раст.

Исто така е важно добро избрани клучни зборови за наслови и описи видео - ова ќе им помогне на корисниците лесно да ги најдат, а со текот на времето, може да ги претвори во редовни претплатници и гледачите на вашиот канал. Редовно ажурирање на каналот е исто така важно - тоа ќе ви помогне да се направи повеќе пари на YouTube.

Значи, со сите потребни работи се завршени, но дека на каналот започна да се генерираат приходи, треба да ја заработат. Во прилог на рекламирање од YouTube, можете да најдете директни рекламни и ги продаваат врски и screensavers-и во вашиот видео, поврзете приклучат програми или продажба на производи или услуги.

Најпрофитабилните начин се смета за продажба на нивните производи или услуги - продажба на вашите производи, ќе соодветно да добијат сите пари можете да заработите преку рекламирањето. Додека контекстуални реклами, наједноставниот и најчестиот начин ќе добие само еден мал дел од парите. Треба да се напомене дека приходите доаѓаат од транзиции на корисниците насочени реклами е најстариот стабилна.

Програми - одлична заработка за uzkotematichnyh канали на YouTube со добра посетеност, ако не сакаат да ги продадат своите производи или услуги. Комисијата за секоја подружница продажбата е 40% или повисоки.

И може да заработи на друг видео - ова ќе треба да се најде на видео и да ги објавите на вашиот канал, а потоа само како zamonetizirovat нивните приклучат програми, или други контекстуални реклами.

Но, овој метод има неколку недостатоци, вклучувајќи ве и вас може да тужи за повреда на авторските права, и во секое време, тој може да ги отстраните вашите видеа на YouTube и заклучување канал.

Исто така постои и комбиниран приход - вашиот блог + канал на YouTube. Овој "дуо" може да го зголеми износот на сообраќај, и да се создаде дополнителни можности за заработка.

Откако сте се одлучиле за процесот на приходите, што треба да правилно се неговите алатки на вашиот канал. На пример, ако одлучи дека ќе се заработуваат на YouTube со помош на приклучат програми, тогаш треба да се разгледа како ќе бидат наведени партнер производи да ги купат колку што е можно на вашиот канал.

Како и колку може да заработи на Instagram

Заработете со можен со продажба на рекламен Instagram - поставување пари рекламирање позиции за извршување на едноставни задачи, како што се зачленување, како, коментар, од продажба на стоки и услуги, и своите и туѓите, со својата услуга или програма.

Вие исто така може да заработи од службите за социјални медиуми маркетинг (SMM) - далечинска работа на страници промоција во Instagram мрежа.

Приходи од рекламирање, ако немаат добиено кристалната форма сметка е 500 рубли за еден пост погоре. На приклучат програми во еден ден, исто така можете да заработите 500 рубли, и ескими - од 300 рубли. Директна продажба, продажба на слики и промовирање на своите услуги почнувајќи износ не е ограничен.

Но, за да заработите рекламирање ќе биде можно ако постои една интересна и уникатна содржина. Постојат неколку методи кои ќе ви овозможи да го продаде рекламирање. Првиот и најголем добредојде - тоа е кога на рекламата ќе се најде себе си дека таму често е одредено ниво.

Ако вашата страница ќе стане навистина популарна, тогаш исто така треба да се избере - чии реклами одржи денес, некој подоцна во редот.

Просечната цена за промотивен пост е за $ 300, но популарните западни блогери во Instagram, со бројот на претплатници од 100.000, и може да заработи 800 $ за рекламирање на пост.

Така, на ниво на блогери приходи Instagram влијае на сите три фактори - на темата, квалитетот на содржината, бројот на претплатници и активни.

Топ 5 руски блогери

Според последните податоци, бројот на претплатници лидер Ivangay (EeOneGuy) - Иван Rudskoy од Днепропетровск. Канал, кој доби повеќе од 11,8 милиони претплатници, можете да најдете голем број на видеа - донесување игри, вицеви, приказни од животот на едно младо момче. Според некои проценки, годишниот приход на Иван од спроведување на каналот е повеќе од 300 илјади долари (околу 18 милиони евра).

Прикажи "100 500" со една од водечките Максим Golopolosov (AdamThomasMoran) доби повеќе од 8,3 милиони претплатници. Макс го прави коментарите на смешни видеа од интернет. Макс навистина изненаден и го прави хумористични коментари. Годишен приход од блогот е повеќе од 250 илјади долари (околу 15 милиони евра).

Јуриј Замрзнувач со Ник Фрост преземе следниот место. Таа потпиша наредбата од 6,6 милиони претплатници, кој е подготвен безброј letspleev на различни игри, проследено со доволно духовит хумор Јури. Просечниот годишен приход на референтната канал - 140 илјади долари (околу 8,3 милиони евра).

Stas Davydov, со неговата емисија "Ова е добра" постигна околу 5,9 милиони претплатници. Неговата тема е преглед на смешни видео се најде на интернет. Според приближни проценки, годишниот приход од каналот генерира околу 150 илјади долари (околу 8,9 милиони евра).

Мода блог TheKateClapp, што доведува Романова Екатерина има собрано повеќе од 5,6 милиони претплатници. Се утврди точно приходи убавина блогер е тешко, бидејќи во прилог на приходите од "референца" на рекламирање што ги добиваат приходи од рекламирање козметика и облека, кој гледа на нивните канали. Romanava годишно добива околу 100 илјади долари годишно (повеќе од 5,9 милиони рубли).

Најбогатите и најскапи

Руските блогери агенцијата за истражување (Riaba) проценува приходите од рекламирање популарни блогери. Студијата се вклучени YouTube корисници, Instagram и LiveJournal, публиката на повеќе од еден милион луѓе.

Во анализата беа земени предвид само оние позиции во Instagram и на YouTube, во која реклама е присутна, а цените за своите сместување биле рафинирани преку официјалните претставници на блогери. Истражувањето спроведено од октомври до декември 2016 година, објавен на веб страната Riaba.

Според резултатите, најбогатиот блогер најде Валентин Petukhov, познат на YouTube под името Wylsacom. неговиот приход е 26,9 милиони рубли. Зад него се населиле Олга Buzova (24,6 милиони евра), Stas Davydov (23,9 милиони евра), Ксенија Borodina (19 милиони рубли) и Ксенија Собчак (16,5 милиони рубли).

Студијата "Најскапиот блогер" доведе Ivangay - на трошоците за рекламирање на својот YouTube канал во вредност од 1,350 милиони рубљи. На второ место Кејт Klep - еден милион рубли. Проследено со Maryana Ro - 765.000 рубли, Stas Davydov - 765 000 рубли. На првите пет Саша Спилберг, кој доби 520 илјади рубли.

Материјалот е базиран на софтвер со отворен код

Како заработува Instagram блогери Huda Kattan ...

Колку заработи Instagram врвот блогери?
Снимање: Колку заработи Instagram врвот блогери?

Социјалната мрежа Инстаграм блогери заработите рекламирање објавување мислења. Ова е главниот тип на активност на сајтот. Голем број обични луѓе се заинтересирани за прашањето, колку пари се успешни блогери и водачи на мислењето. Всушност, сето тоа зависи од бројот на претплатници на страната и на ниво на влијание што inflyuenser на вашата публика.

Ние веќе ја објави рејтинг Instagram блогери со најголем број на претплатници во светот и Русија. Сега е време да се земе една славна личност приход од камата! Тоа е лесно да се претпостави следнава шема: колку повеќе следбеници, толку повеќе скапи реклами објавување. На "потопло" публика, толку подобро шанса да се започне соработка со големи рекламни.

Проучување на листата на најпопуларните блогери, социјална мрежа (и, се разбира, фокусирајќи се на нивните ценовници за рекламирање), не можете да дури и веруваат во такви личности. Тие се навистина може да се сврти главата на нејзината големина. Но, ќе го сакаат тоа или не, овие бројки се точни. Значи, се подготвени да бидете изненадени!

Точни бројки за заработка на врвот блогери Инстаграм. Одговорна Рејтинг:

 1. Кајли Џенер - Цената на рекламирање на пост - $ 1 милион.
 2. Селена Гомез - рекламирање останатите цена - $ 800.000.
 3. Кристијано Роналдо - Цената на рекламирање на пост - 750.000 $.
 4. Ким Кардашијан - Цената на рекламирање на пост - 720.000.
 5. Бијонсе-Картер - 115 милиони следбеници (цена: $ 700,000).
 6. Двејн Џонсон - (цена: $ 650,000).
 7. Џастин Bieber - 100 милиони следбеници (цена: $ 630,000).
 8. Нејмар - 101 милиони следбеници (цена: $ 600,000).
 9. Лионел Меси - 95 милиони следбеници (цена: $ 500,000).
 10. Кендал Џенер - 92 милиони следбеници (цена: $ 500,000).

Во овој рејтинг вклучува познати личности од целиот свет. Овие лица претставуваат широк спектар на индустрии. Тие се навистина огромни пари за сместување на комерцијални публикации. Сепак, овој вид на приходи привлече не само познати личности, но, исто така, постојат и други блогери.

Убавина блогери

 1. Худа Kattan (цена за една позиција - $ 33.000). 26 милиони следбеници на оваа страница.
 2. Зое SUGG (по еден ost - 16.000 $). 10 милиони следбеници на оваа страница.
 3. Ники де Jager (по еден пост - $ 15 750). 10 милиони следбеници на оваа страница.
 4. Наоми Dzhianopulos (цена за една позиција - 12.000 $). 7 милиони следбеници на оваа страница.
 5. Џефри Стар (по еден пост - $ 10 500). 6 милиони следбеници на оваа страница.

Мода-блогери

 1. Бела Хадид (цена: $ 27 000 евра за објавување). 18 милиони следбеници.
 2. Emily Emily Ratajkowski (Цена: 26 $ 500 за објавување). 18 милиони следбеници.
 3. Chiara Феран (цена: $ 19 500 за објавување). 13 милиони следбеници.
 4. Џанлука Vacca (цена: $ 16 750 за објавување). 11 милиони следбеници.
 5. Rosie Huntington-Whiteley (цена: $ 11 500 за објавување). 8 милиони следбеници.

фитнес блогери

 1. Сомер Реј (по позиција - 29.000 $). Број на следбеници - 18 милиони луѓе.
 2. Мишел Левин (по позиција - $ 22.500). Број на следбеници - 13 милиони луѓе.
 3. Jen Selter (по позиција - $ 19.250). Број на следбеници - 12 милиони луѓе.
 4. Ана Cheri (по позиција - 18.000 $). Број на следбеници - 11 милиони луѓе.
 5. Ањели Sagra (по позиција - $ 16.600). Број на следбеници - 10 милиони луѓе.

Храна блогери

 1. Џејми Оливер. Претплатници - 6 милиони луѓе. Цена: $ 8000 за 1 објавување.
 2. Гордон Ремзи. Претплатници - 4 милиони луѓе. Цена: $ 5500 за 1 објавување.
 3. Розана Pansino. Претплатници - 3 милиони луѓе. Цена: $ 4500 за 1 објавување.
 4. Јоланда Гамп. Претплатници - 2 милиони луѓе. Цена: $ 3500 за 1 објавување.
 5. Џо Викс. Претплатници - 2 милиони луѓе. Цена: $ 2650 за 1 објавување.

Импресивен, не е тоа? Овие корисници се успеа да го освои публиката со посветеност и флексибилност на креативна природа. На последната категорија на блогери денес:

Патување блогери

 1. Гарет & Џесика Гај. Следбеници - 1 милион луѓе. Цената на рекламирање издаваштво - 23.000 $.
 2. Павле Nicklen. Следбеници - 4 милиони луѓе. Цената на рекламирање издаваштво - $ 9250.
 3. Крис Burkard. Следбениците - три милиони луѓе. Цената на рекламирање издаваштво - $ 8800.
 4. Џек Морис. Следбеници - 2 милиони луѓе. Цената на рекламирање издаваштво - $ 8250.
 5. Лорен Bullen. Следбеници - 2 милиони луѓе. Цената на рекламирање издаваштво - 6000 $.

Заработува колку блогери Instagram | EPICSTARS

Како блогер направи повеќе - и не толку очигледни совети за monetizing вашиот профил на Инстаграм.

содржина

класификација на блогери

Пред неколку години, еден блогер со илјади публика може да се смета популарни. Денес, блог треба да биде публика од најмалку пет илјади активни корисници. Ѕвезди и шоу претставници имаат стотици илјади, понекогаш милиони претплатници.

Слика 1. На Instagram модел Кендал Џенер потпишано повеќе од 85 милиони луѓе

Ако еден блогер не е ѕвезда или личност, тоа да се тврди, тој избира тема за вашиот блог и објавува една интересна статија на оваа тема. Темите можат, исто така, да биде убав живот. Такви автори наречена начин на живот-блогери.

Фото 2. Фотограф Дарија Жукова учи читателите да се живее една убава и разновидна

Во прилог на поделбата на предмети, блогери, исто така, условно поделени со бројот на mikroblogery публика (до 100.000 претплатници) и блогери (над 100 000 корисници). Обично со mikroblogerami соработуваат стартап и блогери - познати компании се одржа.

Како многу блогери се заработува во Instagram

На помалку претплатници во авторот на блогот, толку помалку е потребно за рекламирање. Блогер одлучува колку е тоа рекламирање, но постои одредена стапки стандард. Ако рекламирањето мислења блогер laykayut во просек од 2 000 луѓе, повеќе од еднократен рекламирање дека ќе побара 2000 година - 4000 рубли.

Така, може да се изведе приближна цени.

 • Рекламирање на блогови со публика од 4-10 илјади. Човек вреди во просек од 500-1000 рубли.
 • . Рекламирање на блогови со публика од 20-30 илјади луѓе ќе чини 2000 година - 5000 рубли.
 • Рекламирање на блогери со публика од 50-100 илјади. Луѓето ќе чини 10,000-30,000 рубли.

Топ блогери и познати личности се бара да се рекламирате во нивните сметки повеќе од 100 000 рубли.

Што блогери заработуваат

Рекламирање во приказни. Таквото рекламирање цени често се пониски во неколку пати од споменување во пост. Ако се направи интересни приказни, тие ќе се гледа, и затоа најверојатно ќе го продаде повеќе реклами.

Фото 3. Ненаметлива рекламирање приказни блогер, приказна за животот во Египет

Рекламирање на пост. Блогерот напиша пост во форма на препораките, кој ја раскажува приказната за еден производ кој го користи производот или, во чија служба прибегнаа. На пост е напишан во еден лесен, релаксиран начин, во Instagram формат.

Фото 4. Текстот не продава марки. Огласот е многу лесно

Промотивен видео. Покреативни и сложена работа. Блогер не се само студирање на клиентите информации, но исто така го прави креативни видео со користење на производи рекламира бренд. Ако ова видео најчесто не се постапува технички прашања, приказната има хумористичен тон.

Бренд Messenger (амбасадор). Во овој случај, блогерот е бренд на социјалните мрежи, на редовна основа.

Фото 5. Ambassodorom може да биде не само славен личност, но, исто така, популарен блогер

Маратонот. Маратон - друга активност на Инстаграм. Блогерите често се спроведе обука затворени маратони за учество во кои тие се пари.

Фото 6. Предмет маратони секогаш корисна и формат - оригинал

Што го одредува блогер платата

Бројот на претплатници. Најочигледен индикатор. Тоа треба да работат за да се осигура дека корисниците не се случајни луѓе, и навистина заинтересирани за темата на вашиот блог. Се разбира, ова не треба да биде роботи, туку вистински луѓе живеат.

Квалитет на публиката. Дури и ако вашата публика - во живо претплатници, тоа не значи дека тоа е атрактивен на работодавачот. Ако читателите многу, но тие не се коментира за секој коментар е секогаш иста неколку луѓе, на рекламата не го цениме како платформа.

Вклученост. Втората најважна мерка по бројот на претплатници. Па, кога публиката е голем, но како активни? ниво на вклученост укажува на нивото на интеракција со блогер претплатници содржина. Оваа бројка може да се види во Државниот завод за статистика во Instagram деловна сметка. Нема точни информации за тоа како се пресметува. Во принцип, тоа зависи од комбинација на фактори: бабачковци, коментари, број лица задржан во стативата, а бројот на претплатници. Што се смета за нормална стапка на вклучување? Повеќе популарна на блог, па подолу. Ако ова микроблогирање, за позитивна перцепција на рекламата доволно вклучување на 10-15%, и ако тоа е блог со голема публика, а потоа 3% ќе се појави соодветно. Но, ние мора да се запамети дека Instagram се менува брзо и оценка на вклученоста, исто така.

Фото 7. Топла коментари за рекламирање мислења блогер секогаш зборува за моменталната популарност

Огласите густина. Ако рекламирањето блог е еден по друг, тогаш во некој момент, рекламни претпочитаат друг блогер. Кога рекламирањето е премногу, тоа веќе не се смета од страна на публиката. Искусни претприемачи и рекламни се разбере ова и сакаат да се погледне за авторите-почетници.

Популарноста на промотивни пораки. Повеќе laykayut рекламирање на своите мислења, повисока цена може да побара блогер. Повеќе layknuli, толку е поголема можноста дека се претплатите на рекламата.

Како блогер да се зголеми приходите: Докажано Начини

Подобрување на квалитетот на блогот. Подобро игралиште во блогер, толку е поголема веројатноста дека ќе поднесе жалба на рекламни. Ова се однесува и на слика / видео и текст. Ако планираната работа на блогот во сите правци, бројот на нарачки само ќе се зголеми.

градежни публика. Присуство е примарен параметар, кој рекламни се анализираат. Ако сакате да се зголеми приходите - Расте публика. За ова, ги користи сите расположливи методи: vzaimopiar, учество во маратони, слободен webinars, рекламирање. Организира возбудлив живо, зборува за актуелните настани. Напиши смислени коментари на постови на други блогери: Ќе забележите и да се претплатите.

Зајакнување на улогата како експерт. Објават мислења кои ја формираат публика идеја за вас, како експерт. Добиете точка на знаење за темата на вашиот блог и да им даде на читателите најновите информации. Обука на публиката на она што го знаеме. Изведување во живо.

Фото 8. Пред да настапувате, прашајте го вашиот претплатници, како тие се заинтересирани за теми

По модни трендови. Пријавете се за висок квалитет на блогови и да научат да се чувствуваат трендови. Прочитајте добри блогови на SMM и да ги следи трендовите. Да се научат на продажби и претприемач. Тоа е важно да се знае кои слики во мода сега, како што кажува врвот блогери. Биди авион испарливи блогосферата.

Поврзани со: Приходи во Instagram: методи и нивната ефикасност

Како блогер да се зголеми приходите: очигледно нема методи

Природност. За блогери, рекламни се свртуваат кон цел да го стави на мајчин реклама, која е еден што изгледа најприродно.

Како да се направи реклама изгледа природно?

 1. Промовирање на производи кои се вклопи во вашиот лажат. Запрашајте се ова прашање: може да биде поврзан со рекламира производот? Ако одговорот е да, да ги преземе рекламна цел.
 2. Разговарајте со претплатници: Што да се купи рекламира својата продавница / што да се купи за подарок.
 3. Раскаже приказна, јавете се на рекламата. Кажете ни што се врзуваат или пред да се поврзе. Не мора со брендот / продавница може да се направи во фокусот на производот.
 4. Ако се промовира еден блогер, се спомене брзо што повеќето фатени.
 5. Соработник на рекламата пост со вашата актуелна проблем. Одредете како бренд помогна да се реши тоа.
 6. Да бидат различни. Алтернативен различни рекламирање техники во различни позиции. Не заборавајте да бидат искрени.

Порака во коментари. Користете коментари да се зајакне нивната рекламна порака. Ако претплатници се активно вклучени во животот на блог, тие ќе коментира за рекламирање канцеларија. Одговори на коментарите на учесниците, наведете несфатливо за нив информации.

Фото 9. Прашајте претплатници на завршување на пост рекламирање

Проучување информации во врска со рекламата. Земете еден час да се истражуваат на изминатите дваесет мислења авторот, да се погледне во длабочините на својот Инстаграм, види каде што започна. Ако овој бренд - да ја испита сите достапни информации во врска со тоа, проверете на мисијата на брендот. Важно за вас да се разбере главната предност на рекламата, и го предаде на неговиот пост. Инаку, пост ќе површина и ќе кука читателите.

Подобрување на вештините за пишување. Научат да се каже интересни за сè. Измислуваат приказни, напишете ги надолу, ги споделите со другите и да види како реакција. Поинтересните ќе ви одговори, толку е посилна желбата на рекламни да се обрати до вас.

Попусти. Нудат попусти за повторно рекламирање. Не тврдат дека, "поевтини од десетина." Кажете ни зошто профитабилен редоследот рекламирање: кои веќе се предностите на оваа понуда и она што го даде резултати. Мислам на рекламирање се состои од два последователни работни места. Така, ќе се зајакне рекламна порака. Понуда рекламни спомене нив живеат неколку дена по објавувањето на рекламирање пост.

Комуникација со клиент / примање на повратни информации. Бидете пријателски настроени, ненаметлива и одговорни. Многу блогери. Некои рекламни треба да изберете од. Лични квалитети ќе ви помогне да издвоите и да остане во живот. Пишете му на огласувачот неколку недели по ставањето на рекламирање. Прашајте што резултатите даден публицитет, без разлика дали тој е задоволен и дека може да се сметаат за во иднина.

заклучоци:

 1. Може да се прават пари на млади блог, ако публиката е активна и сака авторот.
 2. За да заработите стабилна, тоа е потребно да се изгради добри односи со клиенти и не го злоупотребувајте рекламирање.
 3. Во квалитетот на блог и вредноста на приходи, постои директна врска.
 4. Комуницирајте во коментар под пост рекламирање. Нагласи вредностите на брендот и се разјаснат на непознати нијанси.
 5. Одржување на клиент повратни информации, и секогаш е поставена на долгорочни односи.

Instagram тајните: Како да престанете да се фотографираат на храна и ...

Instagram - феномен, социјална мрежа и база на податоци на убави слики? Одговорот на ова прашање е едноставен - сите заедно! Instagram почна како start-up во 2010 година, одеднаш стана популарен, а сега тој не е само на усните на секого, но многу на паметниот телефон.

Instagram сега повеќе од 700 милиони корисници. Не секоја услуга може да се пофали на таква огромна публика.

Марк Цукерберг во Instagram

Денес ние ќе научат некои "чипови" и особености на Instagram, што дури и не може да знае искусни "instagrammer". Ајде, совети за Instagram!

1. Тоа е тешко да се сетам на она што го објави layknuli пред една недела? Ако сакате да го видите објавувањето дека ви се допаѓа - го прават тоа многу едноставна. Кликнете на "Опции" и изберете Инстаграм "Ти се допадна објавување." Сè што е таму.

2. Instagram е на располагање не само од мобилни апликации, но, исто така, од прелистувачот. Само внеси instagram.com, внесете го вашето корисничко име и лозинка, и на снимката ќе се отвори пред вас. Може да се стави на бабачковци и да ја видите фотографии. Мислења, за жал, не се достапни.

3. За да го следат публикации на одредена личност во Instagram, што треба да се направат неколку "кликне". За таа цел, се отвори неговиот профил, тогаш горниот десен клик на 3 поени. Изберете "Овозможи известувања публикации." И ако сакате да видите што laykayut ваши пријатели, едноставно одете на вашата омилена слика. Потоа кликнете на "Пријави".

4. Ако гледате снимката на човекот и не сакаат да се случајно layknut неговите фотографии - доволно за да го вклучите авионски режим на вашиот телефон. Сега можете да ги видите Вашите слики и ништо да се плашат.

5. Постојат ситуации кога ќе се направи фотографијата, но тогаш јас не сум сигурен за да го пренесат вирусот на Instagram или не. Или едноставно немаат време да излезе со право на hashtags и се применуваат филтри. Ако престанете со половина пат - постои начин. Само кликнете на копчето "Назад" на сцената на обработка на фотографии, Instagram и "прашува" дали да ја зачувате сликата како нацрт. до "Галерија" Следниот пат кога сликата ќе биде достапен во листата на симнување.

6. Направете "приказна". Не секој знае дека во Instagram приказни првично биле копирани од други популарни апликации - Snapchat. Приказни - мал (или глупи) парчиња од вашиот живот кои не сакате да се постават на трајна основа во Instagram храна. Тоа може да биде една слика, кратко видео, или дури и да живеат. Сега, како приказни станаа неверојатно популарен. На пример, нив дури и Павел Дуров (творец на VKontakte и Телеграма) употреба.

"Историја" исчезнуваат во рок од 24 часа, во која може да се користи на различни налепници, анимации, ефекти. За да започнете со креирање на "Историја", ќе треба да кликнете на "+" во горниот лев агол на вашиот профил.

7. Понекогаш постојат моменти кога објавувањето на неколку фотографии. На пример, сакате да ги споделите со вашите пријатели целосна панорама на планина или на прекрасна брегот. Во Instagram може да се бутира повеќе фотографии. Само кога ќе одберете фотографија, кликнете на копчето во форма на квадрат. За секоја слика, може да се применува филтер. Во исто време, можете да испратите до 10 фотографии.

8. Имате нешто да се објават, но описот е грешка. Неопходно е да се поправи на текст или избришете фотографијата. Публикација може да се уредува и по што беше во филмот. Притисни за 3 поени над објавување и кликнете на "Change". Уредување е достапен повторно.

9. Ако сакате да ги споделите линк до фотографија во Instagram со еден пријател, во кои тоа не е - нема проблем! Да го направите ова, кликнете на 3 точки на врвот на публикацијата, изберете "Copy Link Location". Сега можете да го поставите во е-пошта или инстант гласник. Така да твојот пријател може да се види дека истата слика.

10. Да се ​​направи колаж од неколку фотографии, можете да преземете распоред од Instagram. Овој стан се препорачува Инстаграм. Тоа е навистина многу поставувања, за да се создаде убава колажи. Можно е да изберете сите слики, кои го прикажуваат лицата на луѓето. Се препорачува за употреба.

11. Instagram фотографии направени во отсуство не е само опис, но, исто така, да се стави хаштагови. Тоа не е дека и други, како темата на вашите фотографии. Хаштагови за вашиот фото во полето за пребарување ќе биде во можност да се најдат други корисници. Така можно е да добиете повеќе претплатници. Ако вашето куче слики - пишува #dog, ако сте во Лондон - #london. И нека хаштагови ќе биде неколку. Во истата публикација е дозволено да се користи до 30 хаштагови.

12. Со цел да се направи Instagram повеќе приватни, постојат неколку функции. Ако не ви се допаѓа она што го велат во слики, а потоа вклучете ја опцијата "Додај рачно" во "Settings" - "Слики од вас". По вклучувањето на оваа опција без ваша дозвола никој не споменува во една слика.

Следните глобални поставувања Instagram - «Затворена сметка". Ако ја овозможите оваа опција во "Опции", тогаш никој не може да станете претплатник на вашиот профил, без претходно одобрување. Во овој случај, странци не може да се види вашиот објавување. Ако сакате да се направи повеќе Instagram "семејство", функцијата е уникатно во право за вас. Во исто време, се разбира, тоа боли вашата популарност, бидејќи за поголемиот дел од сметка ќе биде затворена. Размислете два пати пред да го овозможите оваа функција.

13. Ако сè уште имате активирано "сметка е затворена", тоа е време да се создаде една секунда - јавноста. Не може да има неколку. Вие може да одлучи да отвори сметка посветен исклучиво на автомобили или градинарството. Во секој случај, Instagram ви овозможува да го направите тоа. Оди на "Опции", одат надолу кон дното и таму ќе најдеме на "Додај сметка". Практично!

14. Instagram навистина може да се консумираат многу сообраќај. Тој е само вистински чудовиште! Слики, видео, анимација. Со цел да се спаси, да бидат сигурни дека за да се овозможи на "Користи помалку податоци." Таа се наоѓа во "Опции" - ". Употребата на податоци во мрежата"

15. Дали ви се допаѓа да патуваат? Оди некаде и сакаат да се види на најновите слики од ова место? Оваа алатка ќе им помогне на Инстаграм. Кликнете на иконата за пребарување, а потоа на линија за да внесете текст. Внесете го името на градот или на место. На пример, во Рим. Изберете го јазичето "Места". Сега можете да ги видиш сите од последните публикации на Рим. Изберете, laykayte, погледнете во градот низ очите на неговите жители.

16. Постојат моменти кога ќе треба да ги споделите фотографија во Instagram со само 3-5 луѓе. Во овој случај, тоа не прави никаква смисла да испраќате слики за сите да видат. На Директен дојде. Ова е мал внатрешен гласник на Инстаграм. Поминете на врвот на снимката право да "кликнете" на иконата на обичен лист хартија, а потоа притиснете го копчето "+". Изберете оние кои треба да испрати слики или да напишете текст. Сите.

17. Instagram фотографии, можете да го исклучите филтри кои не ги користите. Тие се навистина многу, па може да се изгуби. Ако користите само чучулига - со други не прави никаква смисла. Исклучување! Ние се постигне менито филтер. "Дојдете" до самиот крај и кликнете на "Управување". Ние се напомене постојат филтери кои ги користат најмногу. Готово!

18. За сите оние кои се вклучени во комерцијални активности, Instagram е во функција "Префрли се на профилот на компанијата." Тој им дава напредни функции. Особено, можете да видите на статистички податоци и информациите за вашата публика. Можете да наведете адреса, телефон, e-mail за Вашата компанија. На кратко, речиси полноправно веб-страница. Сега, потенцијални клиенти може да се јавите или да оди на официјалниот сајт на компанијата.

19. Како фотографијата? Додај обележувач. Кликнете на иконата "Сподели" под фотографијата, и таа ќе се појави во посебен дел достапен само за вас.

Сите совети се релевантни за Instagram верзија 29.0 за Android. Ви посакуваме многу илјадници сака и следбеници!

Вие исто така може да се допаѓаат

За авторот на Крипто

Само го прави тоа!

Додадете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Задолжителни полиња се означени *